Skip to content

Senior IP- & Avtalsjurist Kommersiella avtal – Göteborg

Morris Law är en svensk advokatbyrå som tror att affärsjuridik kan vara minst lika progressiv, snabbtänkt och mänsklig som sin omgivning. Vi är idag 60 medarbetare med vilja och ambition att modernisera upplevelsen av kvalificerad affärsjuridik. Morris Law är en fullservicebyrå med kontor i Göteborg och Stockholm.

Vi fortsätter att växa och just nu söker vi en senior biträdande jurist med placering i Göteborg. Vi söker dig som vill arbeta med immaterialrättsliga och kommersiella avtal och som dessutom vill vara med och bygga framtidens advokatbyrå. Om du är nyfiken på vilka vi är och vill vara en del av vårt lag så är du välkommen med din ansökan.

Vem söker vi just nu?
Vi behöver nu förstärkning av en erfaren jurist vars hjärta klappar särskilt hårt för immaterialrätt i kombination med avtal. Vi söker dig som har några års erfarenhet av att självständigt arbeta med att skriva, granska och förhandla immaterialrättsliga och kommersiella avtal. Erfarenhet från arbete inom andra immaterialrättsliga områden är meriterande, men inget krav. Mycket goda juridiska kun­skaper är viktigt, men lika viktigt är att du har ett genuint intresse och förståelse för affärer och god servicekänsla. Många av Morris Laws kunder arbetar internationellt och arbetet sker på både svenska och engelska. Du behöver därför ha mycket goda kunskaper i båda språken. 

För oss på Morris Law är din personlighet minst lika viktig som dina formella meriter. Vi ser gärna att du delar vår drivkraft att utveckla advokatbyråbranschen. Du kommer få en unik position i vårt lagbygge och vi värdesätter därför att du gillar du att ta ansvar, att du är en lagspelare och att du gillar att arbeta såväl i projektform som självständigt.

Läs mer här:
https://www.morrislaw.se/vad-vi-gor/#immaterialraett-marknadsfoering-media
https://www.morrislaw.se/vad-vi-gor/#kommersiella-avtal
https://www.morrislaw.se/manniskorna/

Vem kontaktar du om du vill veta mer?
Vi på Morris Law gillar transparens. Vi vill vara tydliga med vad vi kan erbjuda dig och också vad vi har för förväntningar på dig. Vill du veta mer om Morris och om tjänsten är du välkommen att kontakta Caroline Ygge som är ansvarig för Morris grupp för Immaterialrätt och Kommersiella avtal (073-826 47 70) eller Caroline Sundmalm Persson som är Morris People & Culture Manager (070-787 03 43)

Varmt välkommen med din ansökan innehållande personligt brev och CV. Bifoga också betyg och examensbevis från juristlinjen. Urval och intervjuer kommer att ske löpande, så skicka gärna in din ansökan så snart som möjligt.

Mer information och ansökan - klicka HÄR

Tipsa via e-post

Ange flera adresser på olika rader eller separera dem med kommatecken.

Vill du verkligen anmäla denna kommentar som olämplig?

Anmäl Avbryt